Nowe media – korzyści, lecz i zagrożenie. Co należy zaaprobować, a przed czym trzeba przestrzec?

O wspólnej sieci internetowej, rozwoju nowych technologii czy nowych mediach zazwyczaj mawia się w sposób ambiwalentny. Istnieją osoby, które nie mogą istnieć bez tych mediów, przeważnie to osobą młodsze, lecz nie tylko, po innej zaś stronie są osoby, dla których taka forma spędzania czasu jest obca. Jak bez trudu zgadnąć wśród tych osób są osoby bardziej wiekowe. Nie mieli oni nigdy do czynienia z internetem i komputerami, więc będą krytykować to zjawisko całkowicie. To oczywiście bezsensowne podejście, podobnie jak bezsensownie jest uzależniać się od neta, a tak właśnie mają młode osoby. Czy istnieje więc zloty środek?
Najprościej poradzić to, żeby zachować umiar i to faktycznie jest rada bardzo mądra. Co z tego, jak różnie definiowany jest umiar. Każdy przecież może sobie ustalić własny poziom i nie będzie słuchać innych, że jednakże za bardzo oddala się w jedną czy w drugą stronę. Umiar więc to kwestia podejścia i raczej naszego subiektywnego pojmowania rzeczywistości.

Strona internetowa
Bloger: Chris Dlugosz
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Być może ci, co posiadają właściwy przykład, powiedzmy z rodzinnego domu i wiedzą, jak jest w stanie wyglądać umiar, działają lepiej w tej kwestii, umieją oddzielić świat rzeczywisty od wymysłów, jednocześnie umieją popatrzeć na tą nową realność ze spokojem. No bo jak tak zdefiniować zagrożenia i szanse nowych mediów, to wiadomo, że znajdziemy wiele z jednej i drugiej strony. Niebezpieczeństwa są poznane i dość często powtarzane w standardowych mediach. Do nich zaliczyć możemy alienację człowieka, uzależnienie od alternatywnej rzeczywistości, przedkładanie internetu na rzeczywiste życie, pornografia i przemoc dostępne w sieci nawet dla najmłodszych. Być może i wiele tych zjawisk to prawda, są one zagrożeniem, trzeba więc uważać, na przykład jak nasze dziecko korzysta z sieci.

My jako rodzice musimy podszkolić się w tej kwestii, żeby w razie czego móc zareagować. Ale internet to też szanse. Zostając w tematyce dziecięcej trzeba dodać, że są wspaniałe portale dla dzieci, na których można wyszukać przykładowo konkursy dla dzieci, interesującą wiedzę, ciekawe fakty, gry, jakie rozwijają wyobraźnię (więcej). To wielka zaleta sieci.


Inne artykuły

Dostęp do Internetu w Małopolsce.

Łącze internetowe
Wg danych pod koniec roku 2013 roku w Polsce dostęp do sieci ma tylko 70% gospodarstw, pomimo iż w chwili obecnej praktycznie nie ma prawdopodobnie już miasta bez dostępu do sieci. Bez względu na to czy mówimy o dużych aglomeracjach jak Kraków czy małych miejscowościach jak gmina Myślenice, zawsze znajdziemy przynajmniej kilka firm, które chętnie zaoferują nam dostęp do Internetu.
2014-12-11 10:23:53
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.