Znaczenie bezpieczeństwa komputerowego w przedsiębiorstwie

O zaletach sieci internetowej nie potrzeba nikogo przekonywać. Wystarczy uświadomić sobie że używamy sieci internetowej na co dzień, chociażby kupując buty. Duża cześć z nas przynajmniej sprawdzi w tenże sposób ceny nim wybierze się do sklepu. Słuchamy w sieci muzyki a coraz to nagminniej także ukochanego radia lub oglądamy TV. Stało się to zupełnie naturalne.
sieć
Bloger: night-modders.com
Zaczerpnięte z: night-modders.com
Tak samo normalne dla nas jest iż w pracy używamy wewnętrznej sieci, tak zwanej sieci LAN nazwanej tak od angielskich słów znaczących sieć lokalną. Można by sobie zadać pytanie czym jest taka sieć i czym odróżnia się od internetu. A więc w sposób obrazowy możemy porównać internet do budowli użyteczności publicznej, na przykład teatru, gdzie wejść może każda osoba, zaś wewnętrzna sieć to obierzmy - nasz dom. Tutaj mogą wejść tylko mieszkańcy albo goście przez nas zaproszeni.


Rzecz jasna obie te sieci - lokalna i publiczna mogą mieć ze sobą łączność, jednakowo jak we wspomnianym przykładzie nie jest możliwym zamieszkiwanie domu bez drzwi. Podobnie nie miałoby sensu istnienie sieci internetowej i sieci obejmującej tylko firmę gdyby nie można było wymieniać między nimi wiadomości. Musimy tylko wiedzieć co upowszechniamy, a co będzie tylko nasze.

Inne artykuły

Polecane obiektywy firmy Sigma

Laptop FX610
Bloger: 4Press.pl
Zaczerpnięte z: 4Press.pl
Sklepy fotograficzne oferują parę różnych modeli obiektywów. Przed zakupieniem sprzętu warto zorientować się jak ogromny wybór jest pośród typów obiektywów, lamp i różnych dodatków.


sieć lan
Bloger: Kevin Jarrett
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Podstawową rzeczą jest więc bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywiste jest dla większości z nas że jest ona zabezpieczona przed atakami z internetu zarówno wirusów jak i hakerów. Temu wszystkiemu służą profesjonalne firewalle, oprogramowania antywirusowe. Pełnią one role zamków i alarmów w naszych domostwach.

Specjaliści od bezpieczeństwa informatycznego zwracają uwagę że takowe zabezpieczenia jak opisane wyżej - acz niezbędne - nie wystarczają. Polecają także ochronę wewnątrz firmy, a nie tylko na styku z siecią internetową, bowiem z badań wynika że najwięcej wypadków kradzieży danych ma miejsce wewnątrz sieci LAN. Odnosząc się do przykładu z domem - mimo iż posiadamy odpowiednio zabezpieczone drzwi elektrozaczepy wejściowe czasami przydaje się też klucz do szafki z medykamentami żeby nikt niepożądany się do niej nie dostał. Odpowiednikiem wspomnianego kluczyka do szafki są upoważnienia nadawane poszczególnym pracobiorcom jak też ochrona fizyczna serwerowni, to znaczy zabezpieczenie tegoż pomieszczenia przez system alarmowy.
2022-03-11 09:08:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.