Historia druku, co my o niej wiemy?

Ażeby świat mógł istnieć w obecnej formie musiało powstać wiele wynalazków, jakie go zrewolucjonizowały. Można by wspomnieć o każdym z nich... Nie no wiadomo, że tego nie zrobimy, no chyba, że ktoś planuje w rzeczywistości przestudiować ten temat – najlepiej sięgnąć po encyklopedię lub poszukać w Internecie.
Drukarka
Bloger: Creative Tools
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Warto skupić się na prawdziwych kamieniach milowych, na czymś, co wszyscy znamy, lecz nie zdajemy sobie sprawy, jak powstawał dany wynalazek. Weźmy na przykład taki druk.

Definicyjnie jest to wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, przykładowo, czyli na drukowe podłoże. Potocznie drukiem jesteśmy w stanie także nazwać każdą kopię, tak zwaną, odbitkę drukową. No tak, trochę ten język specjalistyczny jest udziwniony, lecz co najistotniejsze, druk powstaje wtedy, gdy możemy go przenieść z formy drukowanej właśnie na papier. Poszczególne kopie także są nazywane drukiem. Drukiem można także nazwać różnorodne techniki powielana tekstu i grafiki, i to w wymiarze tradycyjnym (maszyny drukarskie), jak i sposobem nowoczesnym (metody komputerowe – drukarki, plotery). Wielu jednak się upiera przy tym, że taki nowatorski druk (kontrola nadruku od Eyec) to tak naprawdę wydruk. Czasy jednakże się zmieniają, nie można ich zatrzymać, więc od kiedy wprowadzono do drukarń druk cyfrowy i techniki komputerowe, coraz częściej przez druk można rozumieć także wydruk przeznaczony na skalę przemysłową.

Jak dowodzą znawcy, historia druku jest dość krótka. Dlaczego? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu metodą odbicia – jak wspomnieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe przy pomocy farby drukowej, zaś w historii ludzkości bardzo długo nie było dostępu do tego typu tworzywa, jakie byłoby najbardziej właściwe, by dokładnie przyjmować szybkoschnącą farbę.

Jak możemy sprawdzić w źródłach historycznych, pierwszym takiego rodzaju podłożem był
Rulony papierowe
Bloger: Robbert Bremer
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
papier wynaleziony w Chinach (prawdopodobnie, w okolicach roku 105). To dzięki niemu druk był w stanie rozwinąć się w estampaż (technika masowego robienia odbitek z napisów wyrytych w kamieniu). Chyba pierwszym przedmiotem, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To właśnie od tego wydarzenia można mówić o poligrafii, jako o wydajnym powielaniu treści, graficznych, jak i tekstowych.

Aktualnie powszechny jest druk (więcej o folia do druku cyfrowego- rokad.pl/pl/c/Folie-do-zadruku/42) broszur czy innych dokumentów i już nawet o tym nie myślimy. Usługi te są nadal popularne, np. w tym miejscu: wydruk broszurek. Teraz, gdy potrzebujemy coś wydrukować, małą czy większą rzecz, szukamy drukarni w... Internecie (na przykład wpisując w wyszukiwarkę internetową drukarnia we Wrocławiu). A to kolejny paradoks, bo wielu wieszczy, iż to koniec druku, iż teraz już nastała era cyfrowa. Zobaczymy, czy tak istotnie się stanie, lecz patrząc na to, co jest teraz, warto przyznać, że druk raczej ma się dobrze.

Sprawdź ofertę i wybierz Drukarnię KiD:


Inne artykuły

Cała prawda o fachowcach

zakładanie gniazdka
Bloger: BromfordGroup
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Pogłębiający się kryzys na rynku wymusił na producentach zmniejszenie kosztów produkcji, jak również ceny końcowych produktów. Uwarunkowania te, dotyczą również budownictwa, rząd chcąc powstrzymać zastój gospodarczy robi wszystko aby obniżyć ceny materiałów budowlanych. Dlatego wielu z rodaków mimo załamania i ogólnej zapaści gospodarczej zdecydowało się na zakup mieszkania lub remont domu. Jednak jak się okazuje, remont mieszkania to nie taka błahostka.
2018-01-17 12:05:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.