Rachunkowość świadczeń pracowniczych – na czym polega a także co się z nią wiąże, czyli kilka istotnych informacji

Każdy z nas słyszał kiedyś pojęcia rachunkowość, ale nie wszyscy wiedzą, co konkretnie się z nim wiąże. Wydaje się to niełatwe i pokrętne, jednak wcale taka nie jest. Można pokazać to na przykładzie rachunkowości świadczeń pracowniczych.


Księgowość, rachunkowość
Bloger: sanchezcl
Zaczerpnięte z: http://www.sxc.hu
Świadczenia pracownicze to odpłatności, które występują w każdej jednostce gospodarczej. Przez należności rozumie się wszelakie formy świadczeń, które świadczone są pracownikowi w związku z wykonywaną pracą.Tutaj trzeba powiedzieć o Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 19, czyli tzw. msr 19. Przeznaczony jest on dla świadczeń pracowniczych wiążących przełożonych. Na podstawie msr 19 możemy podzielić świadczenia na kilka rodzajów. Pierwszą z nich są krótkoterminowe należności pracownicze, czyli urlopy wypoczynkowe oraz wypłaty z zysku i premie.

Drugą kategorią są należności po okresie zatrudnienia. Są one wypłacane przez zwierzchnika po zakończeniu przez pracownika pracy. W Polsce zazwyczaj są to odprawy emerytalne. Trzecią kategorią są pozostałe długoterminowe świadczenia dla pracowników. Dotyczą one nagród jubileuszowych. Potrzebują stosowania uproszczonych metod kalkulacji.

To jest niezwykle absorbująca problematyka i dobrze byłoby ją zgłębić dokładniej, więc bez zwłoki sprawdź szczegóły w źródle, który jest tu.

W tym przypadku niezwykle ważna jest wycena rezerw, która związana jest z metodą świadczeń narosłych. Rezerwa to bierne rozliczenie cykliczne odpłatności, zobowiązania warunkowe. Należy ująć je w księgach rachunkowych.

biuro księgowe
Bloger: dhub limited
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Wycena rezerw zależy od tego, na jaki cel są one tworzone. Ostatnią kategorią są należności z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Nie niosą ze sobą one przyszłych korzyści finansowych, to też są od razu wliczone w koszty. Ponadto msr 19 łączy się z tzw. rachunkiem zysków i strat aktuarialnych, w którego skład wliczają się takie pozycje, jak koszty bieżącego zatrudnienia, zmiany kursów i wymiany walut obcych,koszty przyszłego zatrudnienia, czy też uregulowanie zobowiązań. W rachunkowości świadczeń pracowniczych spory problem mogą sprawiać długoterminowe świadczenia, ze względu na to, że prawidłowa wycena rezerw w ich przypadku jest bardziej złożona. Jeśli usłyszysz jeszcze o rachunkowości świadczeń pracowniczych to nie zapominaj, że wiążę się ona z takimi frazami, jak msr 19, wycena rezerw i wszelakimi kosztami powiązanymi z pracownikami.
2020-09-06 07:26:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.