Rachunkowość świadczeń pracowniczych – na czym polega a także co się z nią wiąże, czyli kilka istotnych informacji

Każdy z nas słyszał kiedyś pojęcia rachunkowość, ale nie wszyscy wiedzą, co konkretnie się z nim wiąże. Wydaje się to niełatwe i pokrętne, jednak wcale taka nie jest. Można pokazać to na przykładzie rachunkowości świadczeń pracowniczych.
Księgowość, rachunkowość
Bloger: sanchezcl
Zaczerpnięte z: http://www.sxc.hu
Świadczenia pracownicze to odpłatności, które występują w każdej jednostce gospodarczej. Przez należności rozumie się wszelakie formy świadczeń, które świadczone są pracownikowi w związku z wykonywaną pracą.Tutaj trzeba powiedzieć o Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 19, czyli tzw. msr 19. Przeznaczony jest on dla świadczeń pracowniczych wiążących przełożonych. Na podstawie msr 19 możemy podzielić świadczenia na kilka rodzajów. Pierwszą z nich są krótkoterminowe należności pracownicze, czyli urlopy wypoczynkowe oraz wypłaty z zysku i premie.

Drugą kategorią są należności po okresie zatrudnienia. Są one wypłacane przez zwierzchnika po zakończeniu przez pracownika pracy. W Polsce zazwyczaj są to odprawy emerytalne.

Podoba Ci się wpis treść? To przejdź do oferty notariusze gliwice, aby zapoznać się z ciekawymi informacjami na omawiany temat, które dla Ciebie podaliśmy.

Trzecią kategorią są pozostałe długoterminowe świadczenia dla pracowników. Dotyczą one nagród jubileuszowych. Potrzebują stosowania uproszczonych metod kalkulacji.

To jest niezwykle absorbująca problematyka i dobrze byłoby ją zgłębić dokładniej, więc bez zwłoki sprawdź szczegóły w źródle, który jest tu.

W tym przypadku niezwykle ważna jest wycena rezerw, która związana jest z metodą świadczeń narosłych. Rezerwa to bierne rozliczenie cykliczne odpłatności, zobowiązania warunkowe. Należy ująć je w księgach rachunkowych.


Inne artykuły

Przekazanie 1% podatku na opp jest niezwykle ważne

finanse
Wiadomo, że zawsze można pójść do Skarbówki i tam razem z doradcami, którzy zawsze są dostępni w czasie składania zeznań i pomagają uzupełnić PIT. Choć prawda jest taka, że kiedy weźmiemy PIT z Urzędu to dostajemy książeczkę, w której jest wszystko opisane. Wystarczy krok po kroku wszystko wpisać. Nawet, jeśli drukujemy PIT z sieci to tam też są informacje dotyczące tego, jak daną deklarację uzupełnić - pit 37.

biuro księgowe
Bloger: dhub limited
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Wycena rezerw zależy od tego, na jaki cel są one tworzone. Ostatnią kategorią są należności z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Nie niosą ze sobą one przyszłych korzyści finansowych, to też są od razu wliczone w koszty. Ponadto msr 19 łączy się z tzw. rachunkiem zysków i strat aktuarialnych, w którego skład wliczają się takie pozycje, jak koszty bieżącego zatrudnienia, zmiany kursów i wymiany walut obcych,koszty przyszłego zatrudnienia, czy też uregulowanie zobowiązań. W rachunkowości świadczeń pracowniczych spory problem mogą sprawiać długoterminowe świadczenia, ze względu na to, że prawidłowa wycena rezerw w ich przypadku jest bardziej złożona. Jeśli usłyszysz jeszcze o rachunkowości świadczeń pracowniczych to nie zapominaj, że wiążę się ona z takimi frazami, jak msr 19, wycena rezerw i wszelakimi kosztami powiązanymi z pracownikami.
2021-03-06 07:29:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.