W jaki sposób poradzić sobie z wielką liczbą danych w przedsiębiorstwu

Jak wiadomo obecnie w prawie każdej sferze stosuje się techniki informatyczne. Zaczynając od prostych rozwiązań, takich jak programy do fakturowania przeznaczonych dla małych oraz średnich firm przewidzianych do użycia na jednym lub kilku komputerach aż po systemy Big Data.


Aplikacje dla tego rodzaju firm koncentrują się najczęściej na jednym rodzaju danych. Na przykład programy księgowe zbierają i analizują jedynie dane - link - rachunkowe już z reguły wstępnie opracowane. Rzecz jasna nieduże firmy używają też inne oprogramowania, dla przykładu magazynowe. Z biegiem czasu ilość danych rośnie. W niedużych firmach ich ilość jest ogromna, jednak możliwe jest jeszcze samodzielne przetwarzanie informacji bez zastosowania specjalistycznych narzędzi informatycznych. Kłopot jednakże powstaje w wypadku wielkich firm. Kłopot pozyskiwania informacji jak też ich analizy to kwestia o wiele bardziej zawiła.
serwerownia
Bloger: Reg Natarajan
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Zespoły danych gromadzone oraz przechowywane w wielkich przedsiębiorstwach można zaliczyć do zbiorów typu Big Data, specyficznego typu dużych baz informacji - dowiedz się więcej o przechowywaniu danych. Problem polega nie wyłącznie na wielkości zbiorów lecz również trudnym kłopotem może być pozyskiwanie danych. Rozwiązaniem tego problemu jest tworzenie hurtowni danych, czyli wyspecjalizowanej bazy danych o określonej strukturze. Przeważnie dane są pogrupowane tematycznie, co w znacznym stopniu upraszcza ich analizę. Tworzenie hurtowni danych jest bazą dla funkcjonowania zaawansowanych narzędzi ułatwiających tok zarządzania przedsiębiorstwem czy też programów ułatwiających kontakty z klientami.


Pierwotnie tworzenie hurtowni baz danych było domeną biznesu, dziś dane typu Big Data w tenże specyficzny sposób pogrupowane używane są również w takich podmiotach jak: uczelnie, samorządy itp. - doczytaj na Datarino. Firmy informatyczne proponujące tworzenie hurtowni danych nie powinny mieć problemów ze znalezieniem klientów, albowiem znaczenie takich baz danych rośnie. Już sama liczba danych gromadzonych przez jedno przedsiębiorstwo informatyczne może przerazić, natomiast tendencje światowe powodują, że nasze życie coraz w wyższym stopniu zależy od świata wirtualnego jakiego podstawą są zbiory typu Big Data.
2021-01-09 08:28:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.