Smacznie, zdrowo, tanio! Czy pieczenie chleba w domku się opłaci?

Typowy Polak zjadł w ubiegłym roku 52 kilogramy pieczywa. Tak przynajmniej wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa oraz Gospodarki Żywieniowej. To aż o 27,3 kilograma mniej aniżeli w 2014 roku! Z jakiego powodu jemy coraz mniej pieczywa? Eksperci doszukują się różnych powodów – bo jest zbyt drogi, niektórzy sądzą, że tuczy a także niestety, spada jego jakość.


Uzbrojony w tę wiedzę wpadłem na pomysł zachęcenia Was do wypiekania pieczywa we własnym zakresie. Przede wszystkim sprawdzę, czy pieczenia pieczywa w domku się opłaci?


Inne artykuły

Czy gaz to dobry wybór dla właścicieli domów? Co jest również popularne?

koperta
Każdy z właścicieli domku jednorodzinnego musi wybrać, w jaki sposób będzie ogrzewał cały dom, lecz również wodę. Wybór może być trudny, szczególnie jeśli nie mamy jakiegoś dużego pojęcia na ten temat.


Dobrym wyborem może być gaz, który na pewno jest wygodny w użytkowaniu.


kosze na odpady
Bloger: Daniel Lobo
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Pieczenie pieczywa w warunkach domowych na pewno ma swe atuty. Zaufajcie mi, jak już woń rozejdzie się po domu po czym spróbujecie kromki z chrupiącą skórką – inny chleb nie będzie Wam aż tak smakował. Podzielę się z Wami moim przetestowanym przepisem na bochenek razowy - znacznie więcej zobaczysz na tej stronie. Rzecz jasna zdołacie śmiało upiec pieczywo innego typu, ale mi akurat ten rodzaj w najwyższym stopniu smakuje. Przygotujcie automat do wypieku pieczywa.

Publikacja, którą teraz czytasz to nieszablonowe źródło informacji, jednak jeśli szukasz innych tego rodzaju materiałów, to kliknij odnośnik.

Dziś są one ogólnodostępne tak samo jak części do wypiekaczy do chleba. Wpierw należy zrobić zakwas.

Zobacz, jakie informacje odnajdziesz pod tym odsyłaczem. Niewątpliwie będą niesamowicie wciągające i godne zainteresowania, co sprawi, że niejednokrotnie będziesz tu wracać.

W tym celu w słoju lub misce bełcemy pół szklanki mąki żytniej razowej i 100 ml ciepłej wody. Wyjdzie nam konsystencja śmietany. Naczynie zakrywamy, jednakże niezbyt szczelnie, ażeby powietrze dochodziło i odstawiamy w cieplutkie miejsce na 5 dni. Każdego dnia dodajemy do zakwasu 2 łyżki mąki i bełcemy.


W ostatnim dniu na zakwasie pokażą się bąbelki powietrza – to sygnał, iż jest skończony.


Nie martwmy się o części do automatu, w sklepach osiągalne są już nawet części do sterylizatorów butelek - częściom do sterylizatorów butelek.
2020-03-03 08:16:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.