O wizycie kontrolnej w gabinecie stomatologicznym

Zęby, pomimo że wykonane z niezwykle trwałego szkliwa, są narażone na pozornie niegroźne schorzenie – próchnicę. Za powstawanie tej choroby odpowiadają drobnoustroje rozwijające się w ustach, odżywiają się one cukrami obecnymi w przyswajanym pokarmie, żerują więc na pozostałościach pożywienia które utknęły między zębami.
Wskutek przetwarzania przez drobnoustroje powodujące próchnicę substancji, wytwarzają one jako produkt uboczny metabolizmu kwasy, powodujące demineralizację trwałego budulca zębów. Codzienne szczotkowanie zębów w większości przypadków zapobiega temu groźnemu schorzeniu, niektóre osoby jednak są bardziej podatne na działanie tych bakterii. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, należy wybrać się do stomatologa.

Plomby, urządzenia do borowania, strzykawki

dentysta podczas zabiegu
Bloger: Army Medicine
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Na niezbędną higienę jamy ustnej składa się czyszczenie zębów, płukanie jamy ustnej oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (zwłaszcza narażonych na wpływ bakterii). Profilaktyczna wizyta w gabinecie stomatologicznym jest jednak polecana nawet osobom, które przestrzegają higieny. Próchnica w początkowym stadium rozwoju nie jest groźną chorobą, najczęściej interwencja stomatologa (zobacz https://stomatologiacichon.pl/implanty-stomatologiczne-zebowe/) kończy się umieszczeniem plomby. Niekiedy jednak dziura nie jest tak głęboka, że niezbędne jest działanie specjalisty. Endodonta, bo tak się ów profesjonalista nazywa, zajmuje się leczeniem części zębów zlokalizowanych pod warstwą szkliwa. O tym na Interwencja dentysty opiera się najczęściej na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długi proces złożony z zestawu zabiegów, jest on bolesny, dlatego też lepiej jest zapobiegać wizytom u tego lekarza.

Gdzie szukać specjalisty?


Usługi dentystyczne na terenie Polski należą do jednych z najmniej kosztownych w Europie, dentystów jest dużo, a do najbardziej doświadczonych lekarzy należy się zapisywać na długo wcześniej. Żeby odszukać położony blisko gabinet dentystyczny, należy wpisać w wyszukiwarkę przykładową frazę zawierającą miasto, na przykład „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka pokaże mapę miasta z naniesioną lokalizacją wszystkich gabinetów dentystycznych, trzeba tylko znaleźć ten znajdujący się najbliżej, np. i zaznaczyć jego ikonę, by uzyskać jego dane. Rejestracja wizyty jest darmowa, dobrze jest jednak skontrolować, czy gabinet stomatologiczny posiada umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę konieczne będzie pobranie opłaty.
2022-02-08 07:29:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.