Parę porad odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy tego typu sprzęt. Aby prawidłowo działały, trzeba się o nie odpowiednio troszczyć.


Chodzi tu o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy też o zachowanie ostrożności z różnego rodzaju cieczami przy klawiaturze.
samochód
Bloger: Calvad.pl
Zaczerpnięte z: Calvad.pl


Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy sieci. Dzięki niniejszym wskazówkom można osiągnąć następny poziom wtajemniczenia, ponieważ możesz stać się pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeśli jest podłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeżeli komputer i czytniki rfid jest na stałe podłączony do sieci internet) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swemu firewallowi, rzeczywiście dobrze byłoby sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba wpisać polecenie: "netstat - na". Na liście będą przedstawione wszelkie bieżące istniejące połączenia wraz z ich statusem.


Przedstawiony zostanie także docelowy adres IP oraz numer portu. Jeśli przypuszczasz, że niektóre z połączeń nie muszą być użyte, trzeba spróbować wpisać: "netstat -ab". Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów i aplikacji, z jakich połączenie jest zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady utrzymywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli zarządzania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, lecz trzeba niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe i antyszpiegowskie, należy czasami na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.
Osobom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt "Właściwości", a następnie na karcie "Opcje" upewnić się, że zaznaczono punkt "Monituj o nazwę użytkownika", hasło czy też certyfikat.
2022-03-01 07:45:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.